رمز و راز ساختار مرموز پلوتون را کاوش کنید


روآرو- منظومه شمسی ما هنوز ابهاماتی دارد که نمی توانیم آنها را پیدا کنیم. یکی از این اسرار، فرآیند چند ضلعی غیرقابل پیش‌بینی یخ در بخشی از پلوتون به نام Sputnik Planitia است که تا همین اواخر مشخص نبود چه فرآیندی باعث شکل‌گیری آنها شده است، اما اکنون این عدم قطعیت توسط دانشمندان دانشگاه اکستر انگلستان کشف شده است. . .

به گزارش فرارو، پلوتون یا پلوتون کوتوله زمینی در کمربند کویپر در منظومه شمسی بود که در دهه 1930 و هشتم، نهمین سیاره منظومه شمسی بود. اما اکنون، با توجه به موضوع اتحادیه بین المللی نجوم زمین، “پلوتون” یک جهان کوتوله است. پلوتون از سنگ و یخ ساخته شده و قسمت کوچکی از قمر سوم است که روی زمین به آن نمی رسند.

پلوتو جدا از ایده های بسیارش، منطقه ای به نام Tombaugh Regio در شمال خط مرکزی دارد که شامل منطقه دیگری به نام Sputnik Planitia است که تصویری منفی از یخ دارد. این مدل‌های غیرمتعارف قبلاً در سراسر جهان یافت شده‌اند، اما در تابستان 2015، فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا کشف کرد که Tombag Reagio بیشترین نمونه اولیه را در این منطقه دارد. منطقه Sputnik Planitia 1000 کیلومتری (621 مایلی) در غرب منطقه Tombaugh واقع شده است که به عنوان منبع اصلی یخ نیتروژن درگیر در تغییرات آب و هوایی جهانی شناخته شده است.

در همین حال، دکتر. آدرین موریسون از دانشگاه اکستر و همکارانش این مدل‌ها را مطالعه کردند و در نهایت متوجه شدند که صفحه یخی چقدر بزرگ در Sputnik Planitia، یک حوضه حاوی نیتروژن در پلوتو کوتوله زمین تشکیل شده است. دانشمندان می گویند: تصعید یخ یک فرآیند ژئومورفیک در سطح سیارات قدرتمند است: به عنوان مثال، تصعید یخ کربن باعث تلاطم قابل توجهی در سواحل مریخ می شود. در دنیا نیز توبه ای که در صحرای مرتفع دیده می شود به برف تعالی نسبت داده شده است. این پدیده در خارج از منظومه شمسی نیز دیده می شود و برای مثال مدل پلوتو زمین با همین روش تصعید ایجاد می شود.

با توجه به ماهیت منحصر به فرد نقطه ضعف پلوتو، دانشمندان نیتروژن را جزء مهمی در این فرآیند می دانند. یخ سطحی باارزش ترین خواص را در پلوتو نشان می دهد که با تبدیل یخ نیتروژن به یخ ایجاد شده است که باعث بهبود و تجدید بیشتر یخ می شود. با این حال، سؤالاتی در مورد چگونگی این فرآیند وجود دارد. در یک مطالعه جدید، دکتر. موریسون و همکارانش از یک طرح پیچیده استفاده کردند تا نشان دهند که صفحات یخی Sputnik Planitia توسط یخ تصعید ساخته شده اند. پدیده ای که در آن یخ می تواند بدون عبور از حالت مایع به روغن منتقل شود.

رمز و راز ساختار مرموز پلوتون را کاوش کنید

به گفته این تیم، تصعید یخ نیتروژن باعث ایجاد همرفت در ورقه یخی Sputnik Planitia با خنک کردن سطح آن می شود. این گزارش می افزاید؛ ما تعدادی شبیه‌سازی ریاضی را انجام داده‌ایم که نشان می‌دهد خنک‌سازی تصعید می‌تواند همرفتی را ارائه دهد که بر اساس داده‌های مختلفی از کاوشگر فضایی افق‌های جدید، از جمله اندازه‌های مختلف، اندازه‌های جرمی و سریع است. این اندازه گیری همچنین تخمین می زند که الگوهای آب و هوایی تصعید Sputnik Planetia حدود 1 تا 2 میلیون سال پیش آغاز شده است. این مطالعه که در ژورنال نیچر منتشر شده است، نشان می‌دهد که چنین پویایی یک لایه مادی با نیروی جوی روی سطح اجرام سیارات دیگر مانند تریتون (یکی از قمرهای نپتون) یا اریس و ماکومیک (توسط کمربند کویپر) نیز رخ می‌دهد. ..

منبع: اخبار علمی

ترجمه: مصطفی جرفی فرارو

Sam Mcknight

دانشجوی آماتور. مجموع ماون سفر. کارشناس مواد غذایی بیکن نرد. کارآفرین. فن آبجو. عاشق فرهنگ پاپ

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialدانشگاهGuide to buying household appliances