دهانشویه

دهان شویه مایعی است که برای شستشو و تمیز نگه داشتن فضای داخل دهان استفاده می شود. معمولاً آنها حاوی مواد ضد عفونی کننده نیز هستند که باکتری هایی که در دهان زندگی می کنند را از بین می برند. بعضی از مردم از دهانشویه برای از بین بردن بوی بد دهان استفاده می کنند و برخی دیگر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان.

چگونه دهانشویه از استفاده کنیم؟

همیشه برای مصرف محصولات بهداشتی باید طرز استفاده آن را از روی برچسب یا بروشور محصول بخوانید. به طور کلی اکثر دهانشویه ها به روش زیر استفاده می شوند:

  • ابتدا دندان های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. اگر از خمیر دندان فلوراید دار استفاده می کنید بعد از مسواک زدن کمی صبر کنید چرا که دهان شویه اگر بلافاصله پس از خمیر دندان استفاده شود فلوراید غلیظ خمیر دندان را می شوید.
  • به اندازه ای که روی محصول درج شده است از آن استفاده کنید. معمولاً بین ۳ تا ۵ قاشق چایخوری کفایت می کند.
  • کمی در دهان خود بریزید و آن را در دهان بچرخانید. مراقب باشید دهانشویه را قورت ندهید. اگر بلعیده شود هیچ کاری انجام نمی دهد.
  • مدت ۳۰ ثانیه آن را در دهان غرغره کنید و سپس بیرون بریزید.

آیا باید از دهان شویه استفاده کنم؟

بعضی از مردم استفاده از دهان شویه را به عنوان بخشی از مراقبت‌های بهداشتی روزمره در نظر می گیرند اما برخی نیز تنها برای از بین بردن بوی بد دهان از آن استفاده می کنند. واقعیت این است که هیچ راهنمای سفت و سختی برای این که در چه شرایطی از آن باید استفاده شود وجود ندارد. در هر صورت دهانشویه فلوراید دار به تقویت مینای دندان و مقابله با بیماری لثه کمکی می کند مگر این که پس از مسواک زدن و نخ کشیدن آن را استفاده کنید. دندان ها باید هنگامی که در معرض این ماده قرار می گیرند کاملاً تمیز باشند.

آیا با استفاده از دهانشویه دیگر نیازی به مسواک زدن نیست؟

توجه داشته باشید که دهانشویه جایگزین مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن نیست. تنها راه موثر برای از بین بردن پلاک و باکتری روی سطح دندان و زیر خط لثه، مسواک زدن و استفاده صحیح از نخ دندان است. دهانشویه های مختلف ترکیبات متفاوتی دارند و همه آنها برای دندان های قوی موثر نیستند.

هر چند وقت یکبار باید از دهانشویه استفاده کنم؟

اینکه هر چند وقت یکبار از دهانشویه استفاده کنید بستگی به شرایط دارد. در هر صورت دهانشویه جایگزین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نمی شود. استفاده از دهانشویه برای حفظ بهداشت دهان ضروری نیست. اکثر شرکت های تولید کننده دهان شویه استفاده از آن را یک یا دو بار در روز پس از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن توصیه می کنند.

چگونه دهانشویه به حفظ بهداشت دهان و دندان کمک می کند؟

ترکیبات موجود در هر دهانشویه کمی متفاوت است. تحقیقات نشان می دهد که دهانشویه به جلوگیری از تجمع پلاک روی دندان و عفونت لثه کمک نمی کند. اما از آنجایی که ترکیب دهانشویه های مختلف متفاوت است و به طور کلی استفاده از دهانشویه ارتباط تنگاتنگی با بهداشت دهان و دندان دارد، تعیین اینکه دقیقا چقدر دهانشویه به حفظ سلامتی کمک می کند دشوار است. دندانی یا اینکه کدام نوع بهتر عمل می کند. .

مطالعه ای که در سال 2010 منتشر شد نشان داد که درصد زیادی از افرادی که روزانه از دهانشویه استفاده می کنند برای درمان علائم بیماری لثه، زخم های دهان یا التهاب لثه این کار را انجام می دهند.

دهانشویه با ترکیبات ضد عفونی کننده مانند الکل، منتول و اکالیپتول باکتری ها را از بین می برد. این ترکیبات موجود در دهانشویه ها می توانند وارد مناطقی شوند که دسترسی به آنها با مسواک یا نخ دندان سخت است. در نتیجه می توانند باکتری ها را در تمام نواحی دهان از بین ببرند.

گفته می شود برخی با ترکیب فلوراید مینای دندان را تقویت می کنند. مطالعه‌ای در سال 2007 روی کودکان دبستانی نشان داد که دهانشویه‌های حاوی فلوراید بیش از 50 درصد پوسیدگی دندان را کاهش می‌دهند. (فلورتراپی در کودکان)

افزودنی فلوراید موجود در دهان شویه جذب مینای دندان می شود و ماندگاری دندان ها را افزایش می دهد.

هشدارها و نکات مهم در استفاده از دهان شویه

معمولا حاوی مقدار زیادی الکل و فلوئور است. این دو ماده به خصوص در کودکان نباید به مقدار زیاد بلعیده شوند. به همین دلیل است که انجمن دندانپزشکی آمریکا استفاده از دهانشویه را برای کودکان زیر شش سال توصیه نمی کند. بزرگسالان نیز نباید آن را قورت دهند.

اگر زخم باز یا زخم دهان دارید، می توانید از دهان شویه برای از بین بردن باکتری ها و تسریع بهبودی و بهبود بافت استفاده کنید. اما قبل از استفاده از آن باید بدانید که در صورت وجود ضایعه در دهان چندین بار به دندانپزشک مراجعه کرده اید یا خیر.

انواع دهانشویه

انواع دهانشویه های موجود دهانشویه های درمانی و زیبایی هستند.

دهانشویه های آرایشی برای رفع بوی بد دهان و ایجاد طعم مطبوع در دهان و یا سفید کردن دندان ها استفاده می شود.

دهانشویه های درمانی حاوی ترکیباتی هستند که جمعیت باکتریایی در دهان را کاهش می دهند و برای شرایطی مانند عقب نشینی لثه، التهاب لثه، خشکی دهان و تجمع پلاک در دندان استفاده می شوند.

ترکیبات دهانشویه چیست؟

هنگامی که می خواهید دهانشویه بخرید، دانستن مواد تشکیل دهنده محصول بسیار مهم است تا بتوانید متناسب با نیاز خود، آن را خریداری کنید. بسیاری از محصولات دارای چندین ترکیب برای هدف مورد نظر خود هستند.

برخی از ترکیبات رایج آنها عبارتند از:

فلوراید برای مبارزه با پوسیدگی دندان و تقویت مینای دندان استفاده می شود.

پیریدینیم کلرید برای از بین بردن بوی بد دهان و باکتری ها استفاده می شود.

کلرهگزیدین برای کنترل التهاب لثه و کاهش باکتری ها استفاده می شود.

در برخی از دهانشویه ها از روغن های ضروری یا عصاره استفاده می شود. ترکیبات رایج عبارتند از منتول، مشتق شده از نعناع، ​​اکالیپتول، مشتق شده از اکالیپتوس، و تیمول، مشتق شده از آویشن. همه این ترکیبات دارای خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی هستند.

برای سفید کردن دندان ها از پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید استفاده می شود.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم