جزئیات عرضه نسل بعدی AMD EPYC: پردازنده های 96 هسته ای جنوا در سال 2022 عرضه می شوند


AMD با معرفی پردازنده های سرور Milan-X در کنار پردازنده گرافیکی قدرتمند Instinct MI200 تصمیم گرفته است اطلاعاتی در مورد نسل بعدی پردازنده های سرور خود منتشر کند. پردازنده های جنوا و برگامو از معماری Zen 4 و Zen 4C استفاده می کنند و به ترتیب حداکثر 96 و 128 هسته خواهند داشت.

AMD در حال انتقال به معماری جدید Zen 4 در نسل بعدی پردازنده های EPYC است و پس از آن باید منتظر بمانیم تا معماری Zen 4C مورد استفاده قرار گیرد. در گذشته به این معماری Zen 4D می گفتند.

پردازنده های AMD EPYC Genoa

به گفته AMD، پردازنده های EPYC Genoa با پلتفرم SP5 سازگار بوده و از رم جدید پشتیبانی می کنند و قابلیت های جدیدی خواهند داشت. پلت فرم SP5 شامل یک سوکت جدید 6096 پین با نام تجاری LGA است که بزرگترین سوکت شرکت از سال 2002 است.

این سوکت از پردازنده های EPYC Genoa و نسل بعدی این تراشه ها پشتیبانی می کند. جنوا به 96 هسته و 192 رشته مجهز خواهد شد که از معماری هسته Zen 4 پیروی می کند و با لیتوگرافی 5 نانومتری TSMC طراحی می شود که منجر به بهبود قابل توجهی در IPC خواهد شد.

برای استفاده از 96 هسته در این فرآیند، AMD از دوازده CCD در هر تراشه استفاده می کند که هر کدام شامل هشت هسته مبتنی بر Zen 4 است. تولید برق ساده 320 وات است، اما می توان آن را تا 400 وات افزایش داد. این فرآیند از 128 خط PCIe Gen 5.0 و 160 خط برای پیکربندی های 2P پشتیبانی می کند.

پلتفرم SP5 قادر به پشتیبانی از رم DDR5-5200 خواهد بود که پیشرفت قابل توجهی نسبت به DDR4-3200 مگاهرتز فعلی است. این پلتفرم همچنین از 12 کانال رم DDR5 و حداکثر 3 ترابایت رم با ماژول های 128 گیگابایتی پشتیبانی می کند. این رویه ها در سال 2022 توسعه خواهند یافت.

پردازنده های AMD EPYC Bergamo

بعد از پردازنده های جنوا نوبت به برگامو رسید که البته از سوکت SP5 نیز پشتیبانی می کرد. تفاوت اصلی این فرآیند در معماری Zen 4 و Zen 4c است. گفته می شود که هسته Zen 4c نسبت به مدل استاندارد قدرت خروجی متفاوتی دارد و مصرف انرژی کمتری نیز خواهد داشت. هدف اصلی این ساخت و ساز افزایش تعداد هسته ها است.

AMD EPYC

زمانی که هر چیپ دارای 8 هسته Zen 4 باشد، در Zen 4c این تعداد به 16 هسته افزایش می یابد. هسته های Zen 4c نیز با لیتوگرافی 5 نانومتری طراحی شدند. این فرآیند در نیمه اول سال 2023 در دسترس خواهد بود.

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین مشاور کنکوربهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency channelGuide to buying household appliances