تغییر بودجه 1401


روآرو- اولین بودجه دولت سیزدهم به مجلس یازدهم رسید. لایحه ای که حاوی نکات کلیدی است. اولین نکته حذف توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی معترضان تجاری است. علاوه بر این، افزایش 62 درصدی مالیات، افزایش 5 درصدی هزینه های جاری دولت در سال 1401، افزایش دو ساله به بالاترین سن بازنشستگی، افزایش 10 درصدی میانگین حقوق کارگران بدون احتساب سیاستمداران از وام ازدواج. سقف و افزایش 5 درصدی جریمه های رانندگی نیز شاخص دیگری است که باید در نظر گرفته شود.

به گزارش فرارو، اما موضوعی که بیشترین سروصدا را به پا می کند، اعلام نرخ ارز 23 هزار تومانی است. برخی از کارشناسان رسانه و صنعت در خصوص تصمیم مبادله دلاری 23 هزار تومانی مدعی هستند که دولت سیزدهم بودجه سال آینده را به سرنوشت برجام گره زده است.

عباس عبدی یکی از این تصاویر است. او معتقد بود دولت با این پیشنهاد موافقت کرده است، بنابراین نرخ ارز را 23 هزار تومان تعیین کرد. او گفت که بدون اجماع چنین قیمتی رویایی بیش نخواهد بود. زیرا اکنون ارزش دلار در بازار به بیش از 30 هزار تومان رسیده است.

مرتضی افقه تحلیلگر مالی نیز با انتشار گزارشی در روزنامه اعتماد معتقد است سرمایه گذاری سال آینده خوب نخواهد بود.

مهدی پازوکی، تحلیلگر مالی درباره اهمیت بودجه سال 1401 به فرارو گفت: مهمترین نقطه ضعف بودجه سال آینده شفاف نبودن آن است و می توان گفت که غیرشفاف ترین بودجه تاریخ است. هزینه های مالی.” اکنون همه خطوط ادغام شده اند. به عنوان مثال بودجه هر دانشگاه زیر نظر وزارت علوم است و بودجه دانشکده های علوم پزشکی توسط وزارت بهداشت تکمیل می شود. اکنون کل بودجه مدیران ارشد کشور قطعی شده و از جزئیات بودجه اطلاعی در دست نیست.

او می گوید: «حتی قبل از انقلاب بودجه جایی بود که با بودجه نمی توانستید خودکار بخرید که به معنای هزینه های کوچک بود. متأسفانه اکنون کاری انجام شده است که هیچ کس متوجه نمی شود که سرمایه گذاری چقدر شفاف است. بودجه جاری توسط ریاست جهانی یا هیئت امنای سال گذشته اهدا شده است. اما اکنون نمی دانید که آیا هیئت مدیره هنوز این اشکال را دارد یا خیر. چون همه اعضای هیئت امنا هستند.

وی معتقد است سیستم غیرشفاف هرچه باشد موجب ضرر و زیان مردم و سود کلاهبرداران و دلالان می شود و فساد ناشی از آن است.

پازوکی همچنین معتقد است که این سرمایه گذاری از توافق و نتیجه مذاکرات جمع آوری شده است. وی در استدلال خود گفت که سرمایه گذاری در وابستگی به نفت به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. در صورت توافق می توانیم نفت بفروشیم. درآمدهای صندوق توسعه ملی که یکی از منابع درآمدی است در صورت فروش نفت افزایش می یابد.

این کارشناس مالی افزود: بر خلاف آمایش سرزمینی که می گویند بودجه ثبت شده است، سیستم به سمت میانه حرکت کرده است. فقط کمپین ملی به ایالت ها داده شد که خوب است و من با آن موافقم.

وی گفت: بودجه سال 1401 اقتصاد ایران بر کشور تاثیرگذار است و این یکی از مشکلات عمده آن است. رشد سرمایه شرکت های دولتی از 60 درصد فراتر رفته و توزیع شرکت های دولتی به شدت کاهش یافته است. آمارها نشان می دهد که گردش مالی شرکت های دولتی در سال جاری به 255 هزار میلیارد تومان رسید اما این رقم در سال آینده با کاهش به 71 هزار میلیارد تومان می رسد. این نشان می دهد که مردان دوست دارند تجارت به سمت دولت حرکت کنند.

پازوکی با اشاره به برنامه دولت سیزدهم برای رشد 8 درصدی در سال آینده گفت: توانایی دستیابی به نرخ رشد 8 درصدی یک رویا است. زیرا ابتدا باید با سرمایه گذاری غیر رو به رشد، فضای کسب و کار ایجاد کنیم. بنابراین بودجه بندی یکی از ابزارها و معیارهاست. علاوه بر این باید کنترل مالی و پولی اقتصاد ایران را تنظیم کنیم. اما این وجوه نشان دهنده نظم و انضباط نیست.

خزانه دار افزود: همچنین بودجه صداوسیما، شورای پژوهشی و هیات امنا نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. البته بحث این است که سرمایه گذاری های گذشته مشکلی ندارد، سرمایه گذاری های گذشته قطعاً معایبی دارد، اما این سرمایه گذاری ها معایب زیادی دارد. امیدوارم دولت از دولت بخواهد که بودجه را افزایش دهد تا شفافیت بیشتر شود و مردم نسبت به هزینه ها آگاه شوند.

وی همچنین به بروز بلاتکلیفی در بودجه اشاره کرد و گفت: اگر خطوط مشخص و منسجم نباشد، مدیران می توانند هر کاری را با بودجه انجام دهند. از سوی دیگر، با ادغام خطوط، تعمیر و نگهداری می تواند دشوارتر باشد. یکی از انتقادات به دولت قبل این بود که بر بودجه نظارتی نداشتند.

این تحلیلگر مالی همچنین گفت: مهم این است که دولت سیزدهم مخالفت های بیشتری با طرح دولت روحانی برای 15 خرداد داشته باشد اما اکنون یکی از بیانیه های بودجه در صورت تمدید یک ساله برنامه رشد است. این در طول دوره ششم رشد بود که در سال 1400 به پایان رسید و اکنون برنامه ریزی شده است که تا سال بعد ادامه یابد. این نشان می دهد که دولت جدید برنامه ریزی نشده است. علاوه بر این، آنها باید یک برنامه تمرینی ایجاد کنند.

پازوکی افزود: دولت سیزدهم از یک سو انتشار ارقام امنیتی را در بودجه 1401 کاهش داده اما از سوی دیگر هزینه سرمایه ملی را سه برابر کرده است.صندوق توسعه یعنی اتکا به . شرایط فروش فرآورده های نفتی حدود 9 درصد است، اما سایر شرایط استفاده از سرمایه صندوق توسعه ملی را 300 درصد افزایش می دهد.

وی گفت: «علاوه بر این، درآمد مالیاتی 62 درصد افزایش یافته است و فکر می کنم با توجه به افزایش بیش از 40 درصدی مالیات قابل بررسی است. امیدوارم دولت به سمت نرخ مالیات بهتر و کاهش هزینه ها حرکت کند. متاسفانه هزینه های دولت به دلیل شفاف نبودن بودجه قابل مشاهده نیست.

Morgan Bullock

هاردکور الکل ماون. علاقه مند شدید به اینترنت دوست داشتنی توییتر متعصب. دردسر ساز.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliances